Łysienie – rodzaje, przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów to powszechnie występujący problem. Wiele osób postrzega łysienie jako problem natury wyłącznie estetycznej, choć w rzeczywistości często podłożem łysienia są problemy zdrowotne. Przyczyny wypadania włosów określane są w oparciu o wywiad z pacjentem oraz specjalistyczne badania trychologiczne. Jeśli natomiast brak jest fachowej diagnozy, leczenie łysienia często sprowadza się do stosowania ogólnie dostępnych środków; są nimi szampon przeciw wypadaniu włosów, tabletki na wypadanie włosów oraz domowe sposoby na wypadanie włosów.

Nadmierne wypadanie włosów – czym może być spowodowane?

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana wieloma czynnikami i często ma charakter złożony, wynikający ze współoddziaływania kilku przyczyn jednocześnie. Gdy zauważone zostanie nadmierne wypadanie włosów przyczyny mogą być następujące:

 1. niedobory witamin i minerałów; w takim przypadku witaminowe tabletki przeciw wypadaniu włosów powinny wystarczyć
 2. zaburzenia hormonalne:
  – łysienie androgenowe spowodowane jest nadmiarem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów; testosteron i dihydrotestosteron DHT powodują zanik mieszków włosowych, zaburzenie cyklu wzrostu włosa i spowolnienie jego wzrostu; w efekcie włosy wypadają i nie odrastają
  – gdy zdiagnozowana jest niedoczynność tarczycy wypadanie włosów to jeden z najczęstszych objawów
  – wypadanie włosów u kobiet to często wypadanie włosów po ciąży; takie wypadanie włosów po porodzie to efekt zarówno zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza wahań poziomu estrogenów) oraz niedoborów pokarmowych
 3. schorzenia dermatologiczne skóry mogą powodować np. łysienie łojotokowe, czyli wynikającą z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zaburzeń funkcji skóry nadmierną utratę włosów
 4. czynniki genetyczne i autoimmunologiczne powodują tzw. łysienie plackowate, czyli miejscową utratę włosów generowaną m. in. stresem czy współwystępowaniem innych chorób; gdy podejrzewane jest łysienie plackowate przyczyny bardzo często pozostają niezdiagnozowane.

W związku z tak ogromnych zróżnicowaniem przyczyn wypadania włosów, leczenie łysienia stanowi bardzo skomplikowany proces. Na pewno bez względu na typ łysienia można stosować witaminy na wypadanie włosów, szampon na wypadanie włosów czy naturalne sposoby na wypadanie włosów. Kuracja przeciw wypadaniu włosów powinna obejmować szereg metod dostosowanych do przyczyn łysienia oraz zapewniać zarówno leczenie przyczynowe, jak i objawowe.

Doustne preparaty na wypadanie włosów – czy są skuteczne?

Najczęściej stosowane tabletki przeciw wypadaniu włosów to preparaty witaminowe i ziołowe, najczęściej o złożonym składzie. Odżywiają mieszki włosowe i ograniczają wypadanie włosów, wzmacniają strukturę łodygi włosa i zapobiegają łamliwości. Najczęstsze składniki to pokrzywa, skrzyp polny, bambus, witaminy A, C, E i z grupy B oraz wapń, miedź, cynk, krzem, magnez i żelazo. Taka suplementacja sprawdzi się, gdy występuje łysienie kobiet po porodzie, wypadanie włosów u dzieci z niedoborami pokarmowymi oraz łysienie u panów spowodowane niewłaściwą dietą i zbyt dużą ilością używek. Jednak nie zawsze, gdy zdiagnozowane zostanie wypadanie włosów witaminy są wystarczającą metodą leczenia. Zarówno łysienie u kobiet, jak i wypadanie włosów u mężczyzn, może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Gdy dermatolog potwierdzi łysienie androgenowe leczenie polega m. in na stosowaniu leków. Stosowane preparaty przeciw wypadaniu włosów to leki hormonalne hamujące aktywność androgenów w organizmie, a u kobiet stosowana jest ponadto doustna antykoncepcja hormonalna. Leczenie uzupełniane jest stosowaniem leków miejscowych.

Gdy diagnozowane jest łysienie plackowate leczenie opiera się na stosowaniu doustnych glikokortykosteroidów oraz cyklosporyny A. Dla wielu osób cierpiących na łysienie plackowate forum internetowe to miejsce, gdzie szukają oni porady. Jednak diagnozę i leczenie warto zostawić specjaliście.

Miejscowe preparaty na wypadanie włosów

Skuteczny sposób na wypadanie włosów to miejscowe preparaty na wypadające włosy. Najskuteczniejsze z nich to:

 • szampon przeciw wypadaniu włosów
 • ampułki na wypadanie włosów: witaminowe, ziołowe czy typowo lecznicze
 • specjalistyczne szampony na wypadające włosy; jeśli leczone jest androgenowe łysienie forum internetowe jest miejscem, gdzie szczególnie zachwalane są szampony z kofeiną i minoksidilem, pobudzające krążenie skóry głowy i stymulujące wzrost włosa i zakotwiczające włosy w mieszkach włosowych
 • wcierki ziołowe i płukanki

Takie aplikowane na skórę głowy sposoby na wypadanie włosów działają w miejscu powstania problemu, czyli u nasady włosów, co gwarantuje ich skuteczność.

Domowe sposoby na wypadające włosy

Zarówno na łamliwość włosów, jak i wypadanie włosów z cebulkami skuteczne mogą okazać się metody naturalnej pielęgnacji. Na wypadające włosy domowe sposoby nigdy nie zaszkodzą, a mogą zauważalnie pomóc. Na wypadanie włosów można stosować maskę w żółtka i oleju rycynowego, wcierki z czarnej rzepy lub płukanki ziołowe. Gdy pojawi się łysina i nadmierne wypadanie włosów domowe sposoby stanowią doskonałe uzupełnienie specjalistycznego leczenia. Mają też dużą rolę profilaktyczną – zapobiegają osłabieniu włosów, które są jeszcze w doskonałej kondycji.

Podsumowanie – co na wypadanie włosów warto zastosować?

Osoby dotknięte łysieniem bardzo często próbują leczyć się na własną rękę. Gdy pojawi się nadmierne wypadanie włosów forum to pierwsze miejsce, gdzie wiele osób szuka rady. Najczęściej zadawane pytania to: „co na wypadanie włosów?”, „jak zapobiec wypadaniu włosów?”, „co na wypadające włosy?”. Odpowiedź na te pytania nigdy nie jest jednoznaczna, gdyż często nie wystarczy zastosować coś na wypadanie włosów, co poleciły osoby borykające się np. z innym rodzajem łysienia. Jeśli chodzi o zaawansowane wypadanie włosów leki musi przepisać lekarz, zaś wyboru preparatów witaminowych wzmacniających włosów czy szamponu przeciw wypadaniu włosów można dokonać w oparciu o opinie na forum.